Ring of Brodgar

Počátkem září 2000 jsme s kamarádem Mirkem dorazili na své cestě Severním Skotskem k jednomu z hlavních cílů - velkému kromlechu na Orknejích.
Z původních šedesáti kamenů tohoto impozantního kamenného kruhu jich dodnes zbylo dvacet sedm. Je znám jako Ring of Brodgar (někdy také Brogar) a stojí na mírném východním svahu na hlavním ostrově Orknejí. V ploché krajině byl vidět už z dálky, jako by nás vítal po dlouhé cestě ze střední Evropy. Tonul v podzimním slunci v záplavě fialového vřesu. Nikde nikdo... Prostě vrchol megalitické romantiky!
Vchod do kruhu je od severozápadu a jihovýchodu. Průměr prstence je 110 m. Nejvyšší kámen měří 4,6 m. Odhadované období vzniku stavby je mladší doba bronzová, tedy cca 2500 let př. n. l.
Na čtyřech kamenech najdeme vyryté runové nápisy a obrazce. Jde o jméno Bjorn (pravěpodobně vikingský návštěvník), dále kříž, kovadlinu a devítku. Byly však vytvořeny dlouho po vztyčení kamenů. Ring of Brodgar byl kdysi znám jak Chrám Slunce (blízké kameny Stone of Stennes pak představovaly Chrám Luny). Příkop mezi kruhem a navršeným vnějším valem byl vylámán v pevném pískovcovém podloží. Kdysi byl nejméně 3,6 m hluboký a 9m široký. Masa, vytěžená při jeho hloubení představovala asi 4700 kubíků kamene! Tam, kde je dnes val ještě patrný, je nyní velice nízký; v průběhu staletí zvětral nebo byl rozebrán. Hluboký příkop mohl sloužit podobně, jako zdi pozdějších katedrál - dával pocit velkého ohraničeného prostoru...

V návalu keltské mystiky jsme chvíli postáli ve středu kruhu a doufali v jeho příznivé působení.
Na rozloučenou jsem neodolal, a vytvořil do deníku neumělou kresbu propiskou a fialovou pastelkou..

©Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,10.4.2002

Fotogalerie:

Brodgar
Brodgar
Brodgar
Brodgar
Brodgar
Brodgar
Brodgar
Brodgar
Brodgar
Brodgar