Brazilské Stonehenge
Brazilští archeologové objevili 12. května 2006 v Brazílii v povodí Amazonky poblíž Francouzské Guayany astrologickou observatoř z předkoloniálních dob starou až 2 tis. let.
Nález může vrhnout zcela nové světlo na minulost této oblasti. Tradiční domněnkou bylo, že oblast Amazonie před evropskou kolonizací nehostila žádnou vyspělou společností. Dle nálezu je možné, že zdejší komunita naopak vládla znalostmi astronomie.
Jak říká archeoložka Mariana Petry Cabral z Institutu vědeckého a technologického výzkumu v Amapě, "takový monument mohla postavit jen společnost s ucelenou kulturou“.
Domnělá observatoř sestává ze 127 žulových bloků vysokých až 3 m, každý o váze několika tun, pravidelně rozmístěných v kruzích na otevřeném prostranství na vrcholu kopce, uvedla Cabral. Kameny jsou v dobrém stavu a jsou ve vztyčené poloze.
Dále vyjádřila domněnku, že stavba připomíná chrám, který mohl sloužit jako observatoř, protože kameny jsou umístěny tak, aby ukazovaly zimní slunovrat. Díky dráze Slunce, která dosahuje v zimě v těchto místech svého nejnižšího bodu, v prosinci pronikají paprsky otvorem v jednom z bloků. Je možné, že podle tohoto úkazu plánovali tehdejší obyvatelé své zemědělské aktivity a náboženské rituály.
Přesné stáří stavby je těžké určit, ale podle poblíž nalezených keramických střepů jej archeologové odhadují na 500 – 2.000 let.
Lokalita se nachází v Calcoene, 390 km od Macapy, hlavního města státu Amapa, poblíž brazilské hranice s Francouzskou Guyanou.
Archeologové jsou překvapeni dokonalostí stavby a mají pocit, že nález provázejí tajemství podobná Stonehenge, známé stavby z obřích kamenů na salisburské pláni v Anglii, jejíž účel je rovněž neznámý. Stonehenge je však ještě mnohem starší, bylo vztyčeno někdy mezi rokem 1.600- 3.000 př. n. l.
Fotogalerie: