Zkamenělý Pastýř
Tohle mystické místo jsem navštívil již v roce 1989, jak je vidět na černobílém fotu, a pak opakovaně ještě mnohokrát. Vždy na mne dýchne nezapomenutelnou atmosférou. Kamenný pastýř se nachází u Klobuk kousek od Slaného. Stojí asi 1km za vesnicí po pravé straně silnice vedoucí z Klobuk do obce Telce. Již z dálky je vidět, jak se vypíná se v krajině.
Menhir je původem železitý slepencový pískovec tmavé barvy, který má v sobě několik otvorů, z kterých vyzařuje energie silněji než je tomu u jiných částí kamene. Spekuluje se dokonce i o keltském původu kamene, ale pravděpodobně je staršího data. Je vysoký asi 3,5m (do země je zasazen v hloubce asi 70cm) a tím zaujímá místo největšhoí českého menhiu.
Název Zkamenělý Pastýř se nepřipisuje klobuckému menhiru jen tak. Pověst vypráví o stádu oveček, které za trest i s pastýřem zkameněli. Ví se, že tři z oněch „oveček“, co se kolem kamene nacházeli, byli vyorány asi počátkem minulého století. Další pověst co se k menhiru váže říká, že při každém zvonění v kostele v Klobukách se ke kostelu přiblíží o krok a až se dostane ke kostelu, (podle jiné verze v kostelních vratech), tak nastane konec světa. Naproti tomu, až se zase ozve zvon ze sousedících Kokovicích, udělá zase krok zpátky. Náš syn Ondra zde kdysi udělal své první krůčky, a i díky tomu máme k místu zvláštní vztah.
Slunce již klesalo k obzoru a pomohlo tak spolu se zoraným polem vytvořit velice fotogenickou scenérii. O menhiru samotném, o jeho hmotné stránce a legendách k němu se vážících není třeba se rozepisovat, již o něm bylo napsáno dost.
Podívejme se však na esoterickou povahu tohoto nepřehlédnutelného obra. Jak píše Pavel Kozák v knize "Energie míst na západ od Prahy" (Archet 2003),
je Pastýř nejvyšším z dochovaných českých starých kamenů, viditelně má svá nejlepší léta již za sebou. Jeho "oko" je zcela nahoře na západní straně. Energie kamene kolísá. Jeho schopnost přeměny zemské a kosmické síly je trvale snížena a mohl by snad být zachráněn jen stálým dodáváním energie některou z ley-lines. I když Pastýř má několik paprskových přímek (Louny, sv. Kliment, Peruc, Srbeč a sv. Trojice, Říp, Stará Boleslav a Kamenná Panna u Rakovníka), nepostačují pro potřebu kamene. Další linie, vladařská, je pak vůbec přerušena. Škoda, lidí s nemocemi žlučníku a jater, lymfatického systému a psychiky je stále dost a byli by zde jistě častými návštěvníky. I tak však stojí Pastýř za návštěvu.....Zkusme jej tedy vždy znovu oživit a poděkujme mu za to, že je u nás jediným monumentálním menhirem, připomínajícím bretaňské velikány.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 26.3.2004
Fotogalerie: