Myslkovský dolmen

Skryta v hlubokém lese nad obcí Myslkov, překvapí nás svou mohutností další svatyně z oblasti Českého Meranu.

Už samotnou obec není snadné v labyrintu kopců a úzkých asfaltek najít. Objevení zdejšího dolmenu pak bylo pro nás skutečným dobrodružstvím, kde bychom se bez pomoci domorodce neobešli (přišel jako na zavolanou, a nemyslím, že to byla náhoda…).
Myslkovský dolmen je megalitickou stavbou jen zpola. Úzká mezera mezi dvěma přírodními svislými balvany je přiklopena masivním stropním kamenem. Zdá se, že byl po ruce hned nad nimi. Stavba, i když je napůl přírodním výtvorem, však byla patrně jako dolmen používána, a funguje tak dodnes.

Jde o jeden z mála megalitů tohoto typu u nás. Chcete-li Myslkovský dolmen najít, vydejte se z vesnice po silničce směrem na jih (Vratkov – Březí). Několik metrů za cedulí obce odbočte polní cestou vlevo, směrem k lesu. Cesta vede mírně do kopce podél okraje lesa a kolem oplocené zahrady s chatkou. Po vstupu do lesa pak pokračujte asi 500 m stále po cestě. Když se cesta stočí vlevo a objeví se vedle ní na levé straně první mohutné kameny, na hřebeni za nimi objevíte mezi korunami stromů skalnaté návrší asi 50m vzdálené. Vydejte se přímo k němu a mezi několika útvary objevíte i dolmen.

© Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 2002

Fotogalerie:

Myslkovský dolm...
Myslkovský dolmen
Myslkovský dolm...
Myslkovský dolmen
Myslkovský dolm...
Myslkovský dolmen