Skara Brae
Jednoho zářijového dne památného roku 2000 jsem se po letu letadlem do Glasgowa s přestupem v Londýně, dlouhé cestě autem severním Skotskem a plavbě prvním ranním trajektem z přístavu Thurso ocitl s kamarádem Mirkem na zdánlivě zoufale plochém a nudném ostrově Mainland, kde však o megalitické monumenty přímo zakopáváte...
Jelikož jsme využili cenově výhodného trajektu v 5.00, náš ostrovní cíl se nám romanticky vynořil z mlhy spolu s vycházejícím sluncem.
Proto jsme také stanuli před zdejší největší "atrakcí"- Skara Brae, osadou z doby kamenné, ještě před otvírací dobou. Pokladna je v domě Skaill House ze 17. století, který takto brzo ještě zeje prázdnotou (kdysi v něm žil William Graham Watt, který Skara Brae v roce 1850 objevil).
Využíváme této výhody, a proklouzneme brankou do areálu vesnice sami a zdarma. Je to podivná stavba - zatímco většina megalitů se obvykle tyčí více či méně nad zemí, zde se veškeré kouzlo odehrává pod úrovní země. Naše osamělost mu dodává přímo nádech návratu do vzdálené minulosti... Ocitáme se na místě, vybudovaném údajně asi před 5000 lety, tedy dávno před egyptskými pyramidami a slavným Stonehenge. Vlastně se nejedná o vesnici v pravém slova smyslu, spíše o několik velkých místností, nebo domů, zahloubených do země a vyzděných nasucho kladenými plochými kameny.
Někdejší střechy chybí, a je proto možné nahlédnout do všech objektů shora. Dá se však sejít i dovnitř, a procházet jednotlivé "místnosti". Nejvíce mi to připomíná hobití nory Pod Kopcem...Kroutíme hlavou nad kamennými policemi, úhlednými ohništi, odvodňovacími kanálky... "Je to strašně zvláštní misto", poznamenal jsem si do cestovního deníku, "krásné esteticky a záhadné pocitově"...
©Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 20.4.2003
Fotogalerie: